Algoritmalar ve Programlamaya Giriş

algoritmalar3dDr. Selçuk ALP
Arzu KİLİTCİ
Dünden bugüne problem çözümleri için kullanılan birçok dil olmasına karşın; kullanılan algoritmalar ve akış şemaları aynı kalabilmiştir. Algoritma öğrenildikten sonra, her programlama dili kısa sürede öğrenilebilir.

Programlama öğrenmek süreç ve sabır işidir.  Programlama öğrenecek kişinin, programlama mantığını anlama yolunda hazır bulunuşluk düzeyi de öğrenmesinde önemli bir etkendir. Kişilerin hazır bulunuşluk düzeyine göre öğrenme sürecinde gösterecekleri sabır, onların öğrenme süresini belirleyecektir. Kişiler öğrenme sürecinde kendilerini ne düzeyde motive edebilirse, öğrenme o denli hızlı ve zevkli bir süreç haline dönüşür. Kişiye, bireysel farklılıklara ve hazır bulunuşluk düzeyine göre farklılık gösteren anlama – algılama konusundaki kişiye göre değişen kırılım noktaları vardır. Ancak; bu kırılım noktalarına ulaşılana kadar süreçte gösterebilecek sabır, kişiyi istenilen başarım noktasına götürebilecektir.

Programlama kişiler tarafından bilişsel olarak anlaşılmaya başlanması itibari ile zevkli bir süreç haline gelmeye başlar. Kişinin süreci zevkli ve verimli geçirebilmesi için bol sayıda uygulama yapması önemlidir. Bu anlamda; problem çözümünde bulduğu yolu bir programlama dili aracılığı ile somutlaştırabilmesi de çok anlam taşır. Bu bakış açısı ile oluşturduğumuz kitabımızda, bireysel problem çözümünde farklılıkları da göz önüne alarak, olabildiğince aynı problemin çözümü için farklı yol gösterimlerine de değinilmiştir. Kişide öğrenmeyi sağlamak ve öğrenmede kalıcılığı arttırmak için de farklı ve çok sayıda, gündelik yaşamla ilintili örneğe yer verilmiştir. Örnekler ilgili bölümlerde kolaydan zora doğru verilmiştir.

Kitapta önce C#, VB.Net ve JAVA dilleri anlatılmıştır. Daha sonraki bölümlerde ise genel amaçlı algoritmalarla ilgili 38, dizi algoritmaları ile ilgili 24, matris algoritmaları ile ilgili 28, string algoritmaları ile ilgili 13, sıralama ve arama algoritmaları ile ilgili 11 ve altprogram içeren algoritmalar ile ilgili 13 adet olmak üzere toplam 127 adet uygulamanın çözümü yer almaktadır.

Problemler ortaya konulduktan ve  çözüm yolu akış diyagramı ile belirlendikten sonra; çözümün kodlanacağı – bütünleşeceği dil açısından öğrenenin ihtiyaç ve ilgisine hitap edebilecek, şu an sektörde en yaygın kullanılan üç farklı dil birlikte kullanılmıştır. Tüm programlar ilgili ortamlarda tek tek çalıştırılıp kontrol edilmiştir.

Kitaptaki konuların ana başlıkları:

  • Bölüm: Programlamaya Giriş
  • Bölüm: MS Visual C#.NET
  • Bölüm: Java Programlama Dili
  • Bölüm: VB.NET Programlama Dili
  • Bölüm: Genel Algoritmalar
  • Bölüm: Dizi Algoritmalar
  • Bölüm: Matris Algoritmaları
  • Bölüm: String Algoritmaları
  • Bölüm: Sıralama ve Arama Algoritmaları
  • Bölüm: Altlprogram İçeren Algoritmalar

YAZARLAR
Dr. Selçuk ALP
Arzu KİLİTCİ

DİZİ EDİTÖRÜ
Uğur GELİŞKEN

KİTAP ADI
ALGORİTMALAR ve PROGRAMLAMAYA GİRİŞ

ISBN
9786055100407

SAYFA SAYISI
560

EBAT
16,5*23,5 cm

KÂĞIT
1. Hamur

KAPAK TASARIMI
Yunus Karaaslan

FİYATI
39.00 TL

DAĞITIM TARİHİ
30.01.2015

DAĞITIM
ALFA YAYIN DAĞITIM 0212 511 53 03
ARTI YAYIN DAĞITIM 0212 512 48 84
BETA YAYIN DAĞITIM 0212 528 13 20
FİNAL DAĞITIM 0212 604 10 00
UMUT DAĞITIM 0212 511 77 49
SEÇKİN YAYIN DAĞITIM 0312 435 30 30
NOBEL DAĞITIM 0312 418 20 10

Share Button

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kategoriler

Yeniliklerden Haberdar Olun

E-mail adresinizi sitemize kaydettirerek, Level Kitap ile ilgili son haberlerden anından haberdar olabilirsiniz.

Etiketler