Android Programlama ve Uygulama Rehberi

165 Uygulama ile Android Programlama Eğitimi

Google firmasının başını çektiği ve 2007 yılından beri gündemde olan Android işletim sistemi hakkında kaleme aldığım bu eserle, bu işe gönül veren arkadaşlara destek olmak istiyorum. Beş aylık çok ciddi bir emek ve gayretin neticesi olan bu kitapla, geleceğin mobil teknolojilerde olduğunu belirteyim. Evet arkadaşlar, mobil teknolojiler artık hayatımızın bir parçası ve bunu kabullenmek durumundayız. Etrafınıza bakarsanız bunu net olarak görebilirsiniz. Elinde cep telefonu olmayan biri var mı? Fatura ödemeleri, hastane randevuları, bankacılık işlemleri ve daha birçok işlem için telefonları kullanmayan var mı? Kesinlikle yok! İşte bu gibi sebeplerden dolayı, üzerinde yıllarca emek verdiğim diğer tüm çalışmaları bırakarak tamamen mobil teknolojilere yöneldim. Bu alanı sadece para kazanmak için bir vesile olarak görmeyiniz ve bu işe öncelikle kendi cep telefonunuz için uygulama geliştirmek amacıyla başlayınız. Yani kendiniz için.

Android’e yeni başlayan biriyseniz, size ilk tavsiyem “Android’i sevmeniz”. Düşünün bir kere, insan sevmediği biriyle arkadaşlık veya dostluk yapabilir mi? Hayır! Peki, böyle bir arkadaşla sırlar paylaşılabilir mi? Kesinlikle Hayır! Android işletim sistemini bir kişi olarak düşünün, o da sizin gibi bir canlı. Bu şekilde hayal ediniz ve amacınız onun sırlarına ermek. Önce bu işi sevin ve kendiniz için öğrenmeye başlayınız. Kimse geliştirdiğiniz uygulamayı beğenmeyebilir. Umurunuzda olmasın ve asla vazgeçmeyin.

Android öğrenmek için ilk şart onu sevmek ise; ikinci şart, ondan korkmamak. Korku duygusu bir şeyi anlamak ve sevmek için en büyük engeldir. Peki, Android korkulacak bir şey mi? Hayır değil! Peki niçin bundan bahsettik; Android ilk bakışta insanlara karmaşık geliyor. Bu karmaşıklık birçok kişinin bu alana yönelmesini engelliyor. Android ilk bakışta karmaşık gelebilir. Fakat tecrübelerime istinaden, eğer ben bu işi öğrendiysem emin olun siz de öğrenebilirsiniz.

Android öğrenmek için diğer bir şartımız; iyi bir eğitime tabi olmaktır. Yukarıda verdiğim iki şartı sağladıktan sonra sizi bu kitaba bekliyorum. Bu kitap, Android için bir hanedir. Amacımız Android’i en iyi şekilde size tanıtmaktır. Bu kitap Android’i tamamen ele alan bir kitap mı? Hayır! Yazılan hiçbir kitap Android için her şey değildir. Bu o kadar geniş bir alan ki; bir ucundan tutarak insan ilerleyebilir.  Biz bu kitapla, okyanusu bardakta göstermek iddiasında değiliz. Ancak, okyanustan bir bardağı sizlere gösteriyoruz.

Kitap, Android için hazırlanmış en kapsamlı kitaplardan birisidir.  İçerik kısmına baktığınızda bunu net olarak görebilirsiniz. Uygulamaları Android Studio ortamında geliştireceğiz. Bu yazılımı seçme amacımız, Google firmasının desteğini arttırmasıdır. Daha önce Eclipse ile çalışan biri olarak, Android Studio profesyonel uygulamalar geliştirmek için en iyi yazılımdır diyebilirim.  O kadar güzel imkanları var ki, uygulama geliştirirken bunu daha net göreceksiniz.

Kitabımızın kapsamına gelince; Android hakkında temel bilgilerden başlayıp, son yayınlanan sürüm olan Android N özelliklerini açıklayan bölüm ile bitmektedir. Bu ikisi arasında; uygulama bileşenleri, arayüz elemanları ve tasarımı, fragment, pProcess ve thread, veri kayıt yöntemleri, bildirimler, widget, yayın alıcılar, içerik sağlayıcılar, ağ işlemleri, volley kütüphanesi, sunucu erişimi, NFC kullanımı ve daha birçok başlık altında bilgiler verilmektedir.

Alanında çok iyi hazırlanmış bir kitap olduğunu düşündüğüm bu kitabın siz değerli okuyucular ve Android severlere faydalı olması dileğiyle…

Android eğitimi için hazırladığımız bu eser aşağıda verilen konular hakkında bilgi vermektedir:

Bölüm 1 – Geliştirme Ortamı ve Proje Yapısı

Geliştirme ortamı ve proje yapısı hakkında bilgi veren bu bölümde, Android Studio, Genymotion ve JDK kurulumu ve bir projenin yapısı hakkında temel bilgiler verilmiştir.

Bölüm 2 – Android Hakkında Genel Bilgiler

Android’in ne olduğu, temel uygulama bileşenleri, manifest dosyası, uygulama kaynakları, cihaz uyumluluğu ve sistem izinleri hakkında bilgilerin verildiği bir bölümdür.

Bölüm 3 – Intent Kavramı

Intent kavramı, kullanım amaçları, türleri, intent yapısındaki elemanlar, intent filter kavramı ve önemi, Pending Intent kavramı ve kullanım yerleriyle beraber Android ile gelen Implicit Intent kavramları hakkında bilgilerin ve uygulamaların olduğu bölümdür.

Bölüm 4 – Activity

Activity kavramının ne olduğu, Activity bileşenini başlatma, Activity yaşam döngüsü, Fragment, Loaders (Yükleyiciler), Task ve BackStack ile birlikte Overview Screen hakkında bilgilerin ve uygulamaların olduğu bölümdür.

Bölüm 5 – Service (Servis) Bileşeni

Servis kavramının ne olduğu, servislerle ilgili temel bilgiler, Started Service, Bound Service ve daha birçok konu hakkında bilgilerin ve uygulamaların olduğu bir bölümdür.

Bölüm 6 – User Interface (Kullanıcı Arayüzü)

UI kavramı, Layouts, Layouts çeşitleri, Adapter kavramı, Adapter çeşitleri, Giriş kontrolleri, Menüler ve daha birçok konu hakkında bilgilerin verildiği ve uygulamaların bulunduğu bölümdür.

Bölüm 7 – Fragment

Fragment kavramı, DialogFargment, ListFragment, PreferenceeFragment, Fragment yönetimi ve işlemleri, Activity ve Fragment iletişimi, Fragment’ler arası iletişim ve daha birçok konu hakkında bilgi ve uygulamaların olduğu bölümdür.

Bölüm 8 – Process ve Thread

Process ve process türleri, IPC (Süreçler Arası İletişim), IPC yolları, Thread kavramı, Multithreaded, Backgrounda Thread, AsyncTask, Looper, Message ve Handler hakkında bilgi ve uygulamaların olduğu bölümdür.

Bölüm 9 – Veri Kayıt Yöntemleri

Internal Storage, External Storage, SD karta erişim ve veri yazma, Verileri Cache klasöre kayıt etmek, SQLite veritabanı ve daha birçok konu hakkında bilgi ve uygulamaların olduğu bölümdür.

Bölüm 10 – Broadcast Receivers (Yayın Alıcılar)

Yayın alıcıların ne olduğu, BroadcastReceiver sınıfı, yayın alıcı kayıt yöntemleri, yaşam döngüsü ve sistem yayınları hakkında bilgi ve uygulamaların olduğu bölümdür.

Bölüm 11 – Notifications (Bildirimler)

Bildirim kavramı, bildirim oluşturma, bildirim silme, bildirim güncelleme, Heads-up ve Lock Screen bildirimleri hakkında bilgi ve uygulamaların olduğu bölümdür.

Bölüm 12 – Widget

Widget kavramı ve çeşitleri, temel bilgiler, widget oluşturma, AppWidgetProvider sınıfı ve metotları, widget yayınları, widget yapılandırma etkinliği, Koleksiyon widgetleri ve daha birçok konu hakkında bilgi ve uygulamaların olduğu bölümdür.

Bölüm 13 – Content Providers (İçerik Sağlayıcılar)

Content Providers kavramı, içerik sağlayıcılarına erişmek, Content URI, CRUD işlemleri, içerik sağlayıcılara erişme yolları, içerik sağlayıcı oluşturma, URI tasarımı, Contacts Provider, ve daha birçok konu hakkında bilgi ve uygulamaların olduğu bölümdür.

Bölüm 14 – Materyal Tasarımı

Stil ve tema tasarımı, CoordinatorLayout, AppBarLayout, CollapsingToolbarLayout, Toolbar, NestedScrollView, FloatingActionButton, RecyclerView, CardView, SwipeRefreshLayout, RippleEffect ve daha birçok konu hakkında bilgi ve tecrübelerin olduğu bölümdür.

Bölüm 15 – Network(Ağ) İşlemleri

HTTP, URLConnection, HttpURLConnection, XML, JSON, JSON Object, JSON Array, Bluetooth, BluetoothAdapter, Bluetooth izin ve işlemleri, NFC, NFC temel bilgi ve kavramlar, NdefMessage göndrme metotları, AndroidBeam ve NFC kontrolü, NFC intenleri, Volley Kütüphanesi, Volley ile sunucudan metin, resim ve JSON verileri almak, Volley ile sunucuya metin ve resim göndermek, Volley istekleri, XML erişimi ve daha birçok hakkında bilgi ve uygulamaların olduğu bölümdür.

Bölüm 16 – Location (Konum)

Play Service yüklemek, API Key almak, LatLng oluşturmak, Marker oluşturmak, Map izinleri ve daha birçok konu hakkında bilgi veren bölümdür.

Bölüm 17 – Android N ve Yeni Özellikler

Android N ile gelen, Multi-window, SurfaceView, Vulkan API, Tile API, Numara engelleme, Kapsamlı dizin erişimi, Doze, Data Saver hakkında kısa bilgilerin olduğu bölümdür.

YAYINEVİ
LEVEL

YAZAR
Mehmet Ali SICAK

KİTAP ADI
ANDROID PROGRAMLAMA ve UYGULAMA REHBERİ

ISBN
9786058352735

SAYFA SAYISI
1166

EBAT
16,5*23,5 cm

KÂĞIT
1. Hamur

FİYATI
65.00 TL

ONLİNE SATIŞ

https://www.kuramkitap.com/android-proglamlama-ve-uygulama-rehberi

Share Button

One comment

  1. yavuz selim diyor ki:

    Derslerimizde öğrencilerimize tavsiye niteliğinde inceleyebilmek için örnek kopya gönderme imkanınız var mı
    saygılar
    kolay gelsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kategoriler

Yeniliklerden Haberdar Olun

E-mail adresinizi sitemize kaydettirerek, Level Kitap ile ilgili son haberlerden anından haberdar olabilirsiniz.

Etiketler