Siber İstihbarat

SİBER İSTİHBARAT
Atalay KELEŞTEMUR

İstihbarat, insanlık tarihinden beri devamlı surette gelişim göstermekte olan, temel insani eylemlerden birisidir. İlkel toplumlarda avcılık üzerine kurulu olan istihbarat faaliyetleri, bugün modern devletlerin, teknolojiyi efektif şekilde kullanmasıyla birlikte etkin bir bilim haline gelmiştir.

Dünyanın önde gelen ülkeleri, sürekli olarak istihbarat savaşları yapmakta ve bu şekilde elde edilen hassas bilgiler neticesinde birbirlerine karşı üstünlük kurma çabası içine girmektedir. Ancak yaşanan tüm bu gelişmeler karşısında, Türk toplumunda istihbarata karşı bir önyargı oluşmuş ve be sebeple de istihbarat biliminden uzak durulmuştur.
Türkiye, gerek jeopolitik konumu gereği, gerekse de fasılalı olarak güçlenen bir devlet olması sebebiyle yabancı gizli servislerin yoğun hedefi arasındadır. Ülkemize karşı gerçekleştirilen, milli güvenliğimizi tehdit etmek maksatlı faaliyetler, gelişen teknolojiyle birlikte artık siber uzay üzerinden de tezahür etmektedir.

İstihbaratın gerçekte ne olduğunu, ne olmadığını açıklamak üzerine başlanan bu çalışmada, istihbarat toplamak için kullanılan yöntemler, istihbarat türleri ve dünya üzerindeki istihbarat servisleri dışında, siber savaş, siber terörizm, siber casusluk, siber saldırı ve siber güvenlik gibi modern faaliyetler de saldırı ve güvenlik yönleri ile ayrıntılı bir şekilde anlatılmaya çalışılmıştır.

Kitabın sadece belli bir kesim tarafından değil, özellikle internete giren tüm Türk okurları için anlaşılır olması maksadıyla mümkün olduğunca yalın bir dil kullanılmıştır. İstihbaratın tanımı, istihbarat tarihi ve bal tuzağı gibi konuların herkes tarafından ilgi ile okunacağı temenni edilmektedir. Kitap içerisinde yer alan teknik konuların daha iyi anlaşılmasını sağlamak maksadıyla, kitabın sonunda geniş bir terimler sözlüğüne de yer verilmiştir.

Kitapta yer alan istihbarat ve siber güvenlik konularıyla ilgili yöntemler, yaklaşık bir yıl süren bir araştırma ile birlikte, konularında uzman kişilerle yapılan mülakatlar ve mütalaalar sonucu kaleme alınmıştır. Her iki uzmanlık alanı da oldukça geniş olup, kitapta mümkün olduğunca fazla bilgi aktarılmaya çalışılmıştır.

Kitaptaki konuların ana başlıkları:

1. Bölüm: İstihbarat Nedir?
2. Bölüm: İstihbarat Çeşitleri
3. Bölüm: Alanlarına Göre İstihbarat
4. Bölüm: İstihbarat Toplama Yöntemleri
5. Bölüm: Siber Bal Tuzağı
6. Bölüm: Siber Savaş
7. Bölüm: Ülkelerin Siber Savaş Güçleri
8. Bölüm: Siber Savaş Alanı
9. Bölüm: Bilişim Suçluları ve Siber Savaşçılar
10. Bölüm: Siber Silahlar ve Özellikleri
11. Bölüm: Siber İstihbaratın Toplanması
12. Bölüm: Siber Saldırı Hazırlıkları
13. Bölüm: Siber Saldırı
14. Bölüm: Siber Savunma
15. Bölüm: Temel Güvenlik Önlemleri
16. Bölüm: Siber Tehditlerin Hukuki Boyutu

 

YAZAR
ATALAY KELEŞTEMUR

DİZİ EDİTÖRÜ
Uğur GELİŞKEN

KİTAP ADI
SİBER İSTİHBARAT

ISBN
9786056567926

SAYFA SAYISI
472

EBAT
13,5*21 cm

KÂĞIT
3. Hamur

KAPAK TASARIMI
Yunus Karaaslan

FİYATI
27.00 TL

ONLİNE SATIŞ

https://www.kuramkitap.com/siber-istihbarat

 

 

Share Button

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kategoriler

Yeniliklerden Haberdar Olun

E-mail adresinizi sitemize kaydettirerek, Level Kitap ile ilgili son haberlerden anından haberdar olabilirsiniz.

Etiketler